Proč vstoupit do projektu AFFC aneb pár slov poradkyně

 

Audit Family Friendly Community

1. workshop

Čížkovice

Dne 21. 5. 2024 jsem se opět zúčastnila jako poradce Auditu FFC prvního workshopu v obci Čížkovice, kterou mám spolu s městem Štětí letos na starosti. První workshop je součástí procesu auditu, který v každé obci trvá devět měsíců. Proces auditu má dané načasování jednotlivých kroků a má to skutečně smysl. Nejprve se totiž koná jakási inventura prorodinných opatření v obci, které se týkají skutečně všech generací od miminka po seniory, a jaká již nyní v obci platí. Na prvním workshopu se sejde projektová skupina, která má všechny tyto generace zastupovat a také je pozvána veřejnost, která může rovněž svými nápady přispět k ucelenosti a přehledu toho, co nyní v obci funguje a probíhá. Je sestaven přehled a dále se již doplňuje i o to, co by teprve v obci mohlo být. Shrnutí zjištěných informací je pak také součástí dotazníku, který je obcí šířen pokud možno co největšímu množství občanů obce, aby bylo zjištěno, které aktivity si občané v obci přejí a co navrhují. Shrnutí výsledků dotazníku je pak prezentováno na druhém workshopu, který se uskuteční vzápětí po prázdninách. Tam se již také pomocí těchto zjištěných informací bude formovat a prioritizovat několik opatření k realizaci prorodinné politiky v obci, a obec se pak prostřednictvím zastupitelstva zaváže k jejich splnění. Dostane na to dobu 3 let, do kdy musí schválená opatření realizovat. Tolik zhruba k průběhu auditu. Podstatou tohoto auditu totiž není kontrola, ale spíše jakási revize a rozšíření prorodinných opatření a činností v obci, právě prostřednictvím vzájemného naslouchání a komunikace směrem od občanů k obci, nikoli jak tomu obvykle bývá naopak.

Velmi si vážím toho, že k tomuto kroku obce přistoupily, jedná se skutečně o obce, kde již prorodinná opatření probíhají, ale jde nyní o to, opatření doplnit či přizpůsobit tak, aby skutečně odpovídala přání a potřebám občanů. Audit je velkou příležitostí, jak občany seznámit v plné šíři se stávajícími opatřeními a činnostmi obce v prorodinné politice, ale také příležitostí, kdy mají skutečně občané možnost přímo navrhovat tato opatření zastupitelstvu obce.

Na prvním workshopu v obci Čížkovice vládla opravdu velmi tvůrčí atmosféra, všichni velice pečlivě hledali i zvažovali, jak obec nyní funguje a posléze také, co by mohlo ještě rodinnou politiku posunout o něco dál - ať už se jednalo o činnosti pro školkové děti, způsoby výuky jazyků, či zvažování příprav pro vznik klubovny pro starší a dospívající, či komunitního pozemku - zahrádky, pravidelné návštěvy seniorů, dovoz nákupů a řada dalších.

Mám vždy obrovskou radost, když strach či obavy z neznámého procesu, do kterého se obce přihlásí, se náhle změní v tvůrčí a zajímavé dílo, do kterého se s radostí zapojují nejrůznější generace a zájmové skupiny obyvatel obcí. Je skvělé pozorovat proudící diskusi a přidávat nápady a připomínky, které již třeba jinde v obcích fungují. Je to opravdu i sdílení nápadů, které jinde fungují, a nyní se stávají inspirací pro další obce.

Děkuji moc paní starostce Andree Skružné, která se stala ve své obci duší tohoto projektu a svým nadšením a energií při jeho realizaci povzbuzuje i obyvatele své obce.

Jsem také velmi ráda, že se Ústecký kraj rozhodl tento projekt pro obce podporovat. Je to jeden z mnoha kroků, jak obce ve své působnosti pozitivně podpořit a zlepšit tak celkové prorodinné klima v celém kraji.

www.affc.cz